5 najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących przedsiębiorców

wynik

Współczesny rynek oparty w dużej mierze o zasady kapitalizmu liberalnego służy przede wszystkim powstawaniu oraz rozwojowi małych i średnich przedsiębiorstw. Liczne gratyfikacje związane z założeniem firmy oraz wsparcie państwa sprawia, że zwłaszcza osoby młode decydują się na założenie własnego przedsiębiorstwa. Niestety brak doświadczenia sprawia, że popełniają oni błędy, które narażają ich na dodatkowe koszta, a w dalszej perspektywie mogą doprowadzić do bankructwa. W dzisiejszym tekście prezentujemy zestawienie 5 naszym zdaniem najczęstszych błędów młodych przedsiębiorców. Zapraszamy do lektury!

Błąd 1 – Opłacanie składek chorobowych i nie korzystanie z przysługujących świadczeń

W przypadku tzw. małego ZUSu opłaty za ubezpieczenie chorobowe są nader niskie. W skali dwóch lat wynoszą one około 250zł. W przypadku prowadzenia własnej firmy nie ma czasu na chorowanie, dlatego większość osób nie dba o własne zdrowie, bądź w celu przyspieszenia procesu odwiedza placówki prywatne. To błąd bowiem skorzystanie z ubezpieczenia pomimo na ogół długich kolejek pozwoli na uzyskanie dodatkowych świadczeń oraz zawieszenie konieczności opłat składek społecznych. To olbrzymie ograniczenie wydatków zwłaszcza w przypadku małych firm!

Błąd 2 – Kontrowersje związane z opłacaniem tzw. Kilometrówki

Podstawowym dylematem każdego początkującego przedsiębiorcy jest wprowadzenie auto do środków trwałych. Auto w majątku firmy naraża przedsiębiorcę na koszta związane z podatkiem VAT oraz podatkiem dochodowym w przypadku późniejszej sprzedaży, ale jest to wrażenie mylne, ponieważ VAT należy uregulować tylko wtedy, gdy nie minęło 6 miesięcy od wprowadzenia samochodu do firmy oraz odliczyło się VAT od ceny zakupu. Ponadto sprzedaż auta z majątku firmowego to przychód, który zostaje neutralizowany przez amortyzację podatkową. Wniosek? Zamiast rozliczać się z kilometrówki zdecydowanie lepiej wprowadzić samochód do majątku przedsiębiorstwa!

Błąd 3 – Dzień miesiąca w którym zakładamy firmę ma olbrzymie znaczenie!

Młodzi przedsiębiorcy niepotrzebnie przyzwyczają się do tzw. małego ZUSu. Następnie przy przejściu na dużą składkę budżet niewielkiej firmy wystawiony jest na poważną próbę. Na szczęście kosztów tych można sprawnie uniknąć. W jaki sposób? Wystarczy założyć firmę drugiego dnia miesiąca. Dzieje się tak z racji mechanizmu, który opiewa w długość przysługującego prawa, które w tym przypadku wynosi równo 24 miesiące. Jeśli pierwszy miesiąc funkcjonowania przedsiębiorstwa jest niepełny, wówczas okres ten liczony jest od miesiąca następnego, a prawo przysługuje nam przez 25 miesięcy. W konsekwencji zaoszczędzamy około 600zł.

mina

Błąd 4 – Podatki miesięczne czy podatki kwartalne? Który wariant wybrać?

Znaczna większość początkujących przedsiębiorców rozlicza podatki w skali miesiąca. Z taką inicjatywą wychodzą przede wszystkim biura księgowości i nie sposób im się dziwić, bowiem tego typu biura kierują się obawą, iż przedsiębiorca zwłaszcza na początku swej drogi może nie zgromadzić w skali 3 miesięcy dużej kwoty na uregulowanie opłat. Niestety jest to błąd z punktu widzenia przedsiębiorstwa, ponieważ rozliczenia kwartalne generują oszczędności przy zastosowaniu odpowiednich technik na co zwracają uwagę eksperci związani z prawem podatkowym.

Błąd 5 – Wybór biura księgowego – nigdy nie kieruj się ceną usług!

W dużej mierze wybór biura księgowego podczas zakładania firmy jest przypadkowy, a podstawowym kryterium są ceny usług. Jest to duży błąd, ponieważ w efekcie bywa tak, że nie wiemy jakie ruchy wykonują księgowi, borykamy się z brakiem dostępu do faktur oraz innych ważnych dokumentów, a także tracimy czas i pieniądze na telefony oraz dojazdy do biura. W przypadku wyboru warto zatem kierować się opiniami i recenzjami nieco bardziej doświadczonych przedsiębiorców.

Przy współpracy z https://pbkb-adwokaci.pl/.