Nauka i praktyka prawnicza

edukacja prawnicza

Osoby, które zakończyły już praktykę adwokacką, mogą zajmować się swoimi klientami. Każdy prawnik może jednak zdecydować, jaki kierunek będzie dla niego najlepszy i która drogę pragnie podążać po wielu latach studiów prawniczych. Czy chce reprezentować w sądzie oskarżonych, brać stronę oskarżyciela lub zajmować się różnego rodzaju podmiotami gospodarczymi. Po zakończonych studiach prawniczych nie trzeba wykonywać ciągle jednej i tej samej pracy, gdyż możliwości jest kilka.

Radcy prawni dla firm

Z pomocy radcy prawnego korzystają zazwyczaj przedsiębiorstwa, które chcą, aby ktoś zajął się ich sprawą profesjonalnie. Pomoc ta dotyczy zarówno udzielania rad, jak i reprezentowania podmiotu w sądzie. Oczywiście radca może prowadzić również innego rodzaju działania z zakresu prawa. Radca Prawny powinien posiadać szczegółową wiedzę na temat prawa gospodarczego raz administracyjnego, pomaga to bowiem szybko i sprawnie rozwiązywać sprawy, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wszelkie konflikty z klientami oraz współpracownikami. Radca prawny miewa naprawdę dużo pracy, zwłaszcza, jeżeli jego klientami stają się duże korporacje, które znacznie częściej od małych firm zmuszone bywają do wystąpień w sądzie.

Adwokat dla klientów prywatnych

Wszystkie osoby, które zostały o coś oskarżone, zawsze mają prawo do adwokata. To zadaniem takiego prawnika jest przedstawienie dowodów, które mają zmniejszyć odpowiedzialność oskarżonego oraz wykazać jego niewinność żeby uzyskać jak najniższy wyrok skazujący. Osoba taka reprezentuje klienta prywatnego i wszystkie działania, jakie wykonuje. Działanie te wykonywane są na rzecz tego właśnie klienta. W taki sposób, aby zakończenie sprawy, było dla niego jak najbardziej korzystne. Adwokat musi umieć słuchać i rozmawiać z innymi. Bardzo ważne są tutaj bez wątpienia umiejętności interpersonalne, jak również talent do sprawnego ukazywania każdej sprawy w pozytywnym świetle.

Prokurator – strona oskarżenia

Każdy oskarżyciel także może wybrać swojego przedstawiciela. Prokurator zajmuje się przedstawianiem dowodów, które mają działać na niekorzyść osoby oskarżonej oraz wykazać to, że brała udział w popełnieniu danego czynu. Można więc powiedzieć, że między adwokatem a prokuratorem występuje niejaki konflikt interesów, rywalizacja, dotycząca jednej i tej samej sprawy. Prokurator pracujący przy sprawie powinien znać wszystkie dowody na to, że dana osoba jest winna zarzucanych mu czynów. Jeżeli takich dowodów nie ma, stara się dogłębnie poznać ewentualne motywy sprawcy i przedstawić je w sądzie.

Praca prawnika wiąże się niejako z pracą detektywa, bowiem osoby takie muszą dogłębnie analizować każdą sprawę, starając się znajdować jak najlepsze opcje dla swojego interesu. Aby sprawiedliwości stało się zadość, doszukują się prawdy, próbując przekonać sędziego oraz ławę przysięgłych do swoich racji. Na sali sądowej wiele można zobaczyć, czasem napięcie aż kipi. Mimo wszystko jednak wszystkie działania prawnicze określone są specjalnymi przepisami, których należy się trzymać.