Oszustwo w internecie – sposoby odzyskania wyłudzonych pieniędzy

computer

Ryzyko stania się ofiarą oszustwa w sieci jest coraz większe ze względu na większą ilość transakcji przeprowadzanych online. O ile sklepy internetowe zazwyczaj działają zgodnie z prawe, to zdecydowana większość wyłudzeń ma swoje miejsce w przypadku transakcji na portalach sprzedażowych, które w żaden sposób nie nadzorują jej przebiegu lub na grupach sprzedażowych, gdzie transakcja zwierana jest między dwojgiem ludzi poprzez wymianę wiadomości. Jak zatem kupować w sieci, by nie zostać oszukanym oraz co zrobić, gdy jest się ofiarą oszustwa?

Unikaj niepewnych źródeł

Kupowanie od osób, których nie znasz lub mają złą opinię to największe ryzyko stracenia pieniędzy. Działania policji i polskie prawo często są wobec takich oszustów nieskuteczne. Przed dokonaniem transakcji upewnij się, że druga strona jest wiarygodna. Najlepszy rozwiązaniem będzie poszukanie w sieci opinii o jej działalności. W przypadku niektórych portali sprzedażowych i aukcyjnych są one podane bezpośrednio na stronie sprzedawcy. Jeśli wątpliwości nadal nie znikają, pozostają dwa wyjścia. Pierwszym jest zrezygnowanie z zakupu przedmiotu u takiej osoby, co jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Drugim jest zaproponowanie przesyłki za pobraniem. W ten sposób zapłacić za towar, który zostanie dostarczony.

shop

A co jeśli już przelałem pieniądze?

Jeśli masz przypuszczenia, że osoba, której pieniądze zostały już przelane, chce Cię oszukać, pierwszym krokiem jest próba anulowania transakcji. W bankach przelewy wychodzą w kilku sesjach w dni robocze, co oznacza, że jest jeszcze szansa. Należy zatem jak najszybciej skontaktować się z bankiem, by ustalić, czy pieniądze zostały już przekazane na rachunek odbiorcy, czy wciąż są w posiadaniu naszego banku. Cofnięcie przelewu jest znacznie łatwiejsze w przypadku kart kredytowych. Wystarczy wykonać tzw. chargeback, czyli zwrot środków.
Jeśli jednak przelew wykonywany był ze zwykłego konta istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, jednak nie każdy bank jest mu przychylny. Kontaktując się z infolinią można poprosić bank, w którym mamy rachunek by skontaktował się z instytucją, w której konto ma odbiorca, by ten zablokował przelane środki.

money

Zawiadomienie odpowiednich organów

Jeśli wyżej wymienione możliwości nie przyniosą rezultatu, nie pozostaje nic innego, jak zawiadomienie odpowiednich służb o podejrzeniu przestępstwa. Najlepiej udać się prosto do prokuratury lub wysłać zawiadomienie listem. Nie ma gotowego wzorca ani formularza, dlatego należy wiedzieć, jakie informacje w nim zawrzeć. Nie trzeba znać podstaw prawnych, wystarczy przedstawienie sytuacji w sposób jasny i zrozumiały. W zawiadomieniu powinny znaleźć się dane osobowe, przebieg sytuacji oraz argumenty i dowody popierające Twoje przypuszczenia. Nie trzeba szukać odpowiednich ustaw i paragrafów, ponieważ tym zajmie się pracownik prokuratury. Kiedy postępowanie się zacznie, prawdopodobnie prokuratura wyśle wezwanie w celu złożenia zeznań.

Po więcej informacji warto sięgnąć po porady prawne od toruńskiego adwokata.