Prawo drogowe – kto najczęściej traci prawo jazdy?

Utracić prawo jazdy można na kilka sposobów. W zależności od wykroczenia oraz jego kontekstu możemy stracić dokument bezpowrotnie, bądź czasowo. Z najnowszych badań statystycznych wynika, że tytułowe uprawnienie tracimy najczęściej za przekraczanie prędkości w terenie zabudowanym.

Dozwolona prędkość

Przypomnijmy, że maksymalna – dozwolona prędkość w obszarze zabudowanym wynosi 50km/h. Nieznaczne przekroczenie owej prędkości grozi punktami karnymi oraz mandatem. Niebezpieczne konsekwencje zaczynają się w momencie, gdy prędkość zostanie przekroczona o 50km/h. Wówczas dokument tracimy na okres 3 miesięcy. Najnowsze badania statystyczne opublikowane przez Komendę Główną Policji ukazują, iż w pierwszych 5 miesiącach roku 2019 w ten sposób dokument straciło aż 18 811 kierowców. W roku ubiegłym na tym etapie liczba ta przekraczała nieco ponad 13 tysięcy. Okazuje się, że drastyczny wzrost posiada swe konkretne uwarunkowania. O przyczyny takiego stanu rzeczy postanowiliśmy zapytać eksperta – Bohdana Musiała.

„Zwiększona wykrywalność tego rodzaju wykroczeń ma związek z rozwojem technologicznym. Obecnie policja dysponuje znacznie lepszym sprzętem rejestrującym. Profesjonalne rejestratory są nieomylne, co walnie przyczynia się do wyłapywania rajdowców. Inną przyczyną jest również fakt, że na polskich drogach znajduje się coraz większa liczba radiowozów nieoznakowanych. I tak w województwie zachodniopomorskim liczba łamiących przepisy jest największa, bo analogicznie jest tam najwięcej nieoznakowanych radiowozów…”

Nieskuteczność przepisu

Inną przyczyną rosnących statystyk jest również nieskuteczność przepisu. Zmienione 4 lata temu prawo przestało przynosić skutki. Pośród osób ukaranych w ten sposób ogromną liczbę stanowią recydywiści, którzy za nic mają utratę prawa jazdy. Nie przeszkadza im to w ponownym wejściu za kółko, nawet jeśli kolejny raz łamią ten sam przepis. W takich sytuacjach kierowca bez uprawnień jest karany mandatem w wysokości 500zł, zaś okres pozbawienia dokumentu wydłuża się o kolejne 3 miesiące. Zabawa w kotka i myszkę trwa na szczęście do pewnego momentu. Przy trzecim takim wykroczeniu – kierowca traci prawo jazdy na zawsze. Od początku obowiązywania tego typu norm prawnych we wspomnianej – połnocno-zachodniej części kraju prawo jazdy bezpowrotnie straciły 2 osoby, zaś 36 kierowców zostało pozbawionych dokumentu na okres 3 miesięcy. Mimo wszystko statystyki te wciąż nie napawają optymizmem, bowiem realnie przyczyniają się do obniżenia poziomu bezpieczeństwa na krajowych drogach.

Przy współpracy z kancelarią w Krakowie.